U petak, 18. srpnja 2025. završila je Sveučilišna škola hrvatskoga jezika i kulture, koju već trideset i pet godina zajednički organiziraju Hrvatska matica iseljenika i Sveučilište u Zagrebu.
U radu škole sudjelovalo je 27 polaznika iz 11 europskih i prekomorskih zemalja (Argentina, Australija, Čile, Engleska, Francuska, Kanada, Mađarska, Nizozemska, SAD-a, Škotska, Turska). Kao i prethodnih godina, među njima su bili i stipendisti s partnerskih sveučilišta i ustanova: Sveučilišta u Pečuhu, Sveučilišta u Buenos Airesu, Sveučilišta u Rosariu te Sveučilišta u Glasgowu. Jedna stipendija dodijeljena je Ministarstvu demografije i useljeništva koje je, zajedno s Hrvatskom maticom iseljenika, na temelju natječaja dodijelilo stipendiju polaznici iz Čilea.

Sveučilišna škola je namijenjena mladeži hrvatskoga podrijetla te svima onima koji žele upoznati Hrvatsku, steći ili proširiti svoje znanje o njoj, naučiti ili usavršiti hrvatski jezik. Akademski jezični program obuhvaća 120 školskih sati nastave, 105 sati obavezne nastave i mogućih 15 sati dodatne nastave (jedan školski sat traje 45 minuta), uključujući i terensku nastavu. Jezična se nastava sastoji od odvojenih gramatičkih i lektorskih sati te sati posvećenih pojedinim jezičnim djelatnostima. Znanje hrvatskoga jezika dijeli se na devet razina: početna (P1a, P1b, P2, P3), srednja (S1, S2, S3) i napredna (N1, N2, N3).
Osim jezične nastave studentima je bio organiziran bogati program kulture: razgled grada, dnevni u pratnji dvoje stručnih vodiča te noćni u pratnji kostimirane pripovjedačice, protkan elementima hrvatskog folklora i praznovjerja. Također, studenti su slušali predavanje o hrvatskome identitetu, posjetili Etnografski muzej i Tehnički muzej Nikole Tesle, sudjelovali u radionicama Ansambla narodnih plesova i pjesama Hrvatske LADO, bili na praizvedbi oratorija posvećenoga 1100. godini Hrvatskoga Kraljevstva, veselili se na zajedničkoj svečanoj večeri te uživali na izletima na Plitvička jezera i u Hrvatsko zagorje.



Polaznici koji su položili ispite dobili su diplomu Sveučilišta u Zagrebu, svjedodžbu s upisanim ocjenama i potvrdu o 8 ECTS bodova za akademski jezični dio te 1 ECTS bod iz Hrvatske kulture.
Tekst i foto: Lada Kanajet Šimić
Izvor: matis.hr